Vooremaa: Endre Variku edukas debüüt Espoos

Kuupäev: 01.09.2005
Autor: Riina Mägi
24-aastane jõgevlane Endre Varik osales ainsa eestlasena 17.-27. augustini Soomes Espoos peetud avatud Euroopa meistrivõistlustel kergejõustikus liikumis- ja nägemispuudega inimestele ning saavutas oma võistlusklassis kaugushüppes viienda koha. Kuna esikoht läks sel alal väljapoole Euroopat, oli Endre Euroopa arvestuses neljas.
Endre Espoos hüpatud 4.84 jääb vaid kahe sentimeetriga alla tema isiklikule rekordile.
“See, et Endre elu esimestel suurvõistlustel läbi ei põlenud ja isiklikule tippmargile nii lähedale hüppas, näitab, et tal on tugev võistlejanärv,” ütles Endre treener Hanno Koll.
Läbipõlemisoht oli tema sõnul tegelikult suur, sest Espoosse jõuti juba 18. augustil, Endre esimene start leidis aset aga alles 24. augustil ning vabadel päevadel teiste esinemist jälgides oli tal jõudnud juba tekkida isu sel võistlusel midagi saavutada. Lisaks kaugushüppele tegi Endre kaasa saja meetri jooksus. Seal ta paraku kukkumise tõttu korralikku tulemust kirja ei saanud.
“Seegi äpardus ei tulenenud läbipõlemisest, vaid väikesest tehnilisest veast nõrgema jala mahapanekul,” arvas Hanno Koll. “Selline viga võib juhtuda millal tahes. Tõsi: suurema pingutuse juures on komistamise oht suurem.”
Kaasasündinud närvikahjustuse tõttu töötavad Endre vasak käsi ja jalg kehvemini kui parema poole jäsemed. Espoos tegigi ta kaasa ühes seitsmest närvikahjustusega sportlaste võistlusklassist. Eri võistlusklassid olid ka nägemispuudega, amputeeritud jäsemetega ja ratastoolisportlastele. N-ö laias laastus jagati sportlased võistlusklassidesse registreerimisandmete põhjal, täpsustamine toimus vastava komisjoni poolt kohapeal.
Üldse tegi Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee korraldatud võistlustel kaasa 750 invasportlast 47 riigist. Euroopast oli osalejaid 550. Avamis- ja lõputseremoonia olid Espoos niisama suurejoonelised kui igal teisel sama taseme võistlusel. Avatseremoonial osales näiteks ka Soome president Tarja Halonen. Endre Variku ja Hanno Kolli Espoosse sõidu ja võistlustel osalemise kulud kattis Eesti Invaspordi Liit.
Spordiga on Endre Varik tegelnud vaid paar aastat, koostöö Hanno Kolliga on kestnud poolteist aastat.
“Kõik algas sellest, et mind kutsuti 2002. aastal Elvasse Eesti Invaspordi Liidu korraldatud laagrisse,” ütles Endre Varik. “Seal sündis otsus spordiga tõsisemalt tegelema hakata. Õppisin tollal Tallinnas Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuses ning pealinnas treeneri leidmine võttis aega tervelt pool aastat. Koostöö esimese treeneriga jäi seetõttu väga lühikeseks, sest nelja kuu pärast lõpetasin juba kooli ja tulin tagasi kodulinna Jõgevale.”
Esimene treener aitas aga Endrel järgmist leida: ta oli kusagilt välja uurinud, et Hanno Kolli sugune mees Jõgeval olemas on ning ühel heal päeval potsatas Kolli postkasti kiri palvega võtta Endre Varik oma hoole alla.
Kergejõustikutrenni teeb Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja arvutispetsialistina töötav Endre Varik kolm korda nädalas. Harjutuspaigaks on kord Jõgeva Ühisgümnaasiumi staadion või jõusaal, kord Jõgeva Gümnaasiumi spordimaja.
“Tulemused on tänu treenimisele kõvasti paranenud,” ütles Endre. “Kaugust hüppan nüüd umbes meetri rohkem ja sadat meetrit jooksen ligemale kaks sekundit kiiremini.”
Endre 100 meetri jooksu isiklik rekord 12,6 on mõõdetud käsitsi ega ole tema enda sõnul päris usaldusväärne. Keskmiselt jookseb ta seda distantsi aga ajaga 13,5. Ta mängib ka sportmänge, kergejõustikualadest on ta proovinud veel kuulitõuget, odaviset ja kettaheidet, ent nende puhul takistab tal häid tulemusi saavutamast liiga väike kasv.
“Endre treenimine seadis minu ette hoopis uued probleemid,” ütles Hanno Koll, kes teenib leiba Voore Põhikooli kehalise kasvatuse õpetajana. “Pidin hakkama mõtlema selle peale, mida ta üldse tohib teha ja mida mitte, st jälgima, et sportimisest tema tervisele kasu, mitte kahju ei tekiks. Aga kuna ta on ise asjast väga huvitatud, siis ei jää tulemused saavutamata. Ka infot välisvõistluste kohta otsib ta internetist ise.”
Järgmiseks suuremaks eesmärgiks ongi Endrel ja tema treeneril osaleda tuleval aastal Hollandis toimuvatel maailmameistrivõistlustel ning seal võimalikult hästi esineda.
“Sport aitab mul olla see, kellena ma end näha tahan,” ütles Endre Varik.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>