Kuupäev: 06.09.2006

Autor: Liisa Eller Eesti delegatsiooni juht

Täna tõestas kahekordne Sydney paraolümpiamängude kuldmedaliomanik Sirly Tiik, kes eile Assenisse saabudes tähistas oma 32.sünnipäeva, et suudab jätkuvalt pista rinda maailma tugevamatega. Klassis F20 (õpiraskustega, kerge vaimupuudega sportlastele) saavutas Sirly kindlalt II koha, tõugates kolmandal katsel 10,46 (seeria: 10,26; 10,00; 10,46; 9,76; 9,08; 10,07). Püüdmatuks jäi sel korral taas Assenis maailmarekordit purustanud võimas poolatar Ewa Durska, tulemusega 13,99 (kolmas koht kuulub Lõuna-Aafriklasele Mankgopo Ratsoma'le tulemusega 10,41).

Sirly treener, Tamsalu Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja, Liivi Rünk jäi oma õpilase tulemusega igati rahule. "Närvesöövaks ostus hoopis võistluste jälgimine, sest raske on ju õpilast juhendada, kui suurepäraselt varustatud Asseni Stadsbroek'i staadioni elektrooniline tabloo tõrkus töötamast ja kasutusele ei võetud ka muid meetmeid. Nii me seal siis suhtlesimegi, häälepaelad võimete piiril - Sirly staadionil ja mina selle kõrval, et võtta parimat."

 Eestlastest on võistlustules kolm sportlast, neist esimesena tegi oma parima 25-aastane jõgevalane Endre Varik (klass F37, treeneriks Hanno Koll) täna pärastlõunal 100m jooksus - tulemusega 13,49 oli ta tihedas konkurentsis 19.kohal. Võiduaeg 12,22 kuulus uusmeremaalasele Matt Slade'le (isiklik rekord on Endrel 13,30). Kaugushüppes Endre aga ebaõnnestus, saades tormises ilmastikus tulemuseks vaid 4,33.

 Kolmapäeal on ees Deniss Sedelnikovil (klass F20) võistlus kuulitõukes ja neljapäeval on Sirlyl kavas kaugushüpe.

 Laupäeval, 2.septembril, õhtul kell 20:00 algas tempokas ja lõbus avatseremoonia Asseni poolavatud jäähallis, mis kestis 1,5 tundi ja mida austasid oma kohalolekuga IPC president Sir Philip Craven ja Hollandi Printsess Margriet, kes kuulutas mängud avatuks, andes kongiga võistluste sümboolse avapaugu.

 Vaimse puudega sportlaste arv on sel korral MM-il väike, kohal on vaid kutsutud sportlased ning T20 ja F20 alasid nimetatakse näidisaladeks. Tegemist on spordipoliitilise vaidlusega rahvusvahelisel tasandil, mis nimetatud sportlaste võimalusi võistelda vähendab ning muudab olukorra paljude jaoks mõistetamatuks.

 Rohkem infot kergejoustiku MM-ist, tulemusi ja ajakavasid leiab võistluste ametlikult kodulehelt http://www.wka.atletiek.nl.

 Esimest korda saavad spordifanaatikud üle maailma jälgida tipphetki Rahvusvahelise Paraolümpiakomitee (IPC) kergejõustiku MM-ist interneti-TV kanali kaudu: www.paralympicsport.tv. ParalympicSport.TV edastab kuus neljatunnist programmi tipphetkedest koos ingliskeelsete kommentaaridega 5.-12.septembrini. Ligi 1500 sportlast 78 riigist pistab rinda 9 päeva jooksul Hollandis, Assenis. IPC kergejõustiku MM on üks suuremaid puuetega inimeste suurvõistlusi paraolümpiamangude järel.